Šodien, 14.februārī, populārākā svinamā diena, protams, ir Valentīndiena. Bet bez tās tiek atzīmētas arī citas dienas, piemēram, panorāmas rata diena. Un kas gan mēs būtu par atrakciju parku, ja nepastāstītu par to vairāk? 🙂
Panorāmas rats mūsdienās ir gandrīz neatņemama atrakciju parka un daudzu pilsētu “sejas” sastāvdaļa. Populārākais panorāmas rats, šķiet, ir slavenā Londonas acs (London eye), un arī gandrīz jebkurā citā lielpilsētā atrodams lielāks vai mazāks panorāmas rats. Starp citu, runā, ka arī Rīgā tikšot atklāts savs stacionārais panorāmas rats.
Un kāpec gan ne? Gandrīz mums visiem patīk baudīt skatu no putna lidojuma – aplūkot parkus un ēkas no augšas, skatīties uz cilvēkiem lejā, kas izskatās kā mazas skudriņas.
Bet vai Tu zini, ka panorāmas ratam ir sava diena? Un kā vispār panorāmas rats radies?
Panorāmas rata vēsture
Panorāmas rats tika radīts 1893.gada Pasaules izstādei kā ASV atbilde Eifeļa tornim.
Panorāmas ratu izgudroja Džordžs Vašingtons Geils Ferriss Juniors, inženieris no Pitspurgas Pensilvānijā, ASV. Viņa darbs bija pārbaudīt metāla konstrukcijas izstādei. Ferriss prezentēja ideju par milzu metāla ratu izstādes galvenajam arhitektam Danielam Burnhemam pēc tam, kad tas bija pieprasījis idejas ikoniskai struktūrai. Burnhems un viņa padotie cerēja, ka tas Pasaules izstādē Čikāgā (World’s Columbian Exposition) varētu pārspēt Eifeļa torni, kas tika uzbūvēts Pasaules izstādei Parīzē (Exposition Universelle) 1889.gadā.
No visām iesniegtajām idejām panorāmas rata ideja bija visiespaidīgākā (sākotnēji saukts par Čikāgas ratu (Chicago Wheel)). Ferisa milzu vertikālajā konstrukcijā, kas rotēja ap centrālo asi, bija 36 gondolas, nosegtas ar stiklu un ar slēdzamām durvīm. Katra no tām spēja uzņemt līdz pat 60 cilvēkiem, tātad kopējā rata kapacitāte bija 2160 cilvēki. Konstrukcija kopā svēra gandrīz 12 tonnas. Burnhems pat šaubījās, vai šāda apjoma konstrukcija vispār darbosies. Ferriss gan pārliecināja Burnhemu, ka tas ir iespējams, pēc tam, kad pats bija ieguldījis savus līdzekļus, lai pārliecinātos par konstrukcijas drošību. 1893.gadā Ferris pabeidza atrakciju un bija radies panorāmas rats (angliski, Ferris wheel par godu savam izgudrotājam). Ferrisam šajā laikā bija 33 gadi.
Paceļoties vairāk kā 80m augstumā, panorāmas rats izstādes apmeklētājiem piedāvāja 10 līdz 20 minūšu garu braucienu. Daudziem izstādes apmeklētājiem tā bija iespēja pacelties tik augstu kā nekad iepriekš, sniedzot unikalu pieredzi. Braucot ar panorāmas ratu, tie varēja vērot satriecošas ainavas – pār Mičiganas ezeru un neredzētus rakursus pašai pilsētai. Kopā vairāk kā 1.4 miljoni cilvēku samaksāja 50 centu ieejas maksu, lai izmantotu šo lielisko iespēju izbraukt ar panorāmas ratu.
Bet, neskatoties uz atrakcijas popularitāti, pēc izstādes panorāmas ratam radās virkne ar finansiālām grūtībām. Tas tika izjaukts un pārvietots uz Ziemeļu Klārka ielu (North Clark Street), kur tas strādāja no 1895. līdz 1903.gadam. Tad tas tika pārdots un pārbūvēts Sentluisai, Misūri, 1904.gada Pasaules izstādei. 1906.gada maijā Panorāmas rats tika iznīcināts, izmantojot vairāk kā 90kg dinamīta, bet atlikumi pārdoti metāllūžņos.
Panorāmas rata diena
Šajā dienā, katra gada 14.februārī, tiek atzīmēts gan pats izgudrojums – panorāmas rats, gan tā izgudrotāja Džordža Vašingtona Geila Ferrisa Juniora dzimšanas diena.
Ir dažādi veidi, kā pavadīt šo dienu – uzzināt par panorāmas ratu vairāk (ja esi ticis tik tālu šajā rakstā, vari atzīmēt uzdevumu kā izpldītu :)), apmeklēt Tev tuvāko panorāmas ratu (vai vismaz noskaidrot, kur tāds atrodas), bet, manuprāt, viena no labākajām idejām ir apvienot to ar Valentīndienu un kopā ar savu otro pusīti apmeklēt panorāmas ratu. Tā būs iespējams baudīt divvientulību ar skaistiem skatiem, un ja vēl ir izdevība to darīt saulrieta laikā, romantiska noskaņa ir garantēta.
Interesantākie panorāmas rati pasaulē
- Šobrīd augstākais panorāmas rats pasaulē atrodas Lasvegasā, ASV. Tas ir 167.6 metrus augsts un savās 28 gondolās var uzņemt ~1120 cilvēkus.
- Tokija, Japānā atrodas ļoti interesants panorāmas rats. Tam nav centra, bet gan liels apaļš tukšums, caur kuru izbūvēts Ametikāņu kalniņu posms.
- Vecākais šobrīd strādājošais panorāmas rats Riesenrad atrodas Vīnē, Austrijā. Tas ir būvēts 1897. gadā. Tam ir tikai 15 gondolas, tāpēc, lai to izmantotu, iespējams, būs jāuzgaida rindā. Gondolās pat ir galdiņi un ir iespēja ieturēt privātu maltīti, baudot skatu uz pilsētu.
- Santamonikā, Kalifornijā, ASV atrodas pasaulē vienīgais panorāmas rats, kas darbojas ar saules enerģiju. Tam ir 160 tūkstoši energoefektīvu LED lampiņu, kas nakts laikā izgaismo karuseli.
- Konijailendā, Ņujorkā, ASV atrodas panorāmas rats, kuram 16 no godolām šūpojas pa speciālām sliedēm, padarot braucienu vēl jautrāku un arī ekstrēmāku. Atrakcija tika atklāta 1920.gadā.
- Tjaņdžiņā, Ķīnā ir vienīgais panorāmas rats pasaulē, kas uzbūvēts uz tilta pār upi. Pār tiltu braucošo auto vadītāji un pasažieri var pamāt cilvēkiem, kas attiecīgajā brīdī izmanto atrakciju.
Panorāmas rats Lidolandē
“Mazais panorāmas rats” Lidolandē ir viena no pirmajām parka atrakcijām. Tā tika atklāta 2011.gadā, bet 2020.gadā atrakcija tika pilnībā gan vizuāli, gan tehniski atjaunota.
“Mazais panorāmas rats” ir atrakcija, kas vairāk piemērota bērniem, bet arī pieaugušajiem tā dod iespēju apskatīt parku kaut nedaudz no augšas. “Mazajam panorāmas ratam” ir 6 laiviņas, katrā no tām 4 vietas.
Bet, kas zina, varbūt atrakciju klāsts nākotnē tiks papildināts arī ar lielāku panorāmas rata versiju.
Informācijas avoti:
- https://www.daysoftheyear.com/days/ferris-wheel-day/
- https://www.architecture.org/news/evolving-chicago/chicagos-ferris-wheel-story/
- https://www.cbc.ca/kidscbc2/the-feed/eight-fun-ferris-wheels-from-around-the-world
Tevi varētu interesēt arī šie raksti: