Olu krāsošana Lieldienu laikā ir tradicionāla gandrīz katrā mājā. Tā ir interesanta nodarbe kā lieliem, tā maziem – gan olu gatavošana krāsošanai, gan rezultātu apskate. Šoreiz vēlamies mazliet vairāk pastāstīt par olu krāsošanas metodēm, no kurām daļu esam izmēģinājuši arī paši. |
Izlasi rakstu, aicini palīgā ģimeni un ķerieties pie darba! 🙂
Lieldienu olu krāsošana ar dabas materiāliem
Latviešiem populārākā metode, šķiet, ir olu krāsošana sīpolu mizās. Izvēloties šo metodi, iespējams iegūt olas no gaiši brūniem toņiem līdz pat izteikti sarkanbrūniem. Tonis ir atkarīgs no dažādiem faktoriem – sīpolu mizu daudzuma, šķirnes, vārīšanas ilguma u.tml. Arī pati metode var atšķirties. Ir, kas vispirms sagatavo sīpolu mizu novārījumu un tad tajā liek olas. Ir, kas olas vāra kopā ar sīpolu mizām. Un ir iespējams sīpolu mizas piestiprināt pie olas.
Ar sīpolu mizām rezultāts ir garantēts un izgāšanās ir tikpat kā neiespējama. Bet vismaz man dažreiz gribas paeksperimentēt, tāpēc paralēli lielajam sīpolu mizās vārīto olu katlam tiek gatavots otrs, mazāks ar kādu iepriekš neizmēģinātu metodi.
Kā viena no pēdējām tika izmēģināta karkadē tēja. Vārīju baltas olas un no tējas sagaidīju sārtu krāsu. Bet interesanti, ka rezultāts drīzāk bija tumši zils un tāds kā trīsdimensionāls, t.i., ola bija grubuļaina un krāsu varēja nokasīt. Bet kopumā eksperiments vērtējams par izdevušos, jo olas izskatījās labi un guva publikas atzinību un zinātkārus jautājumus, kā tās krāsotas.
Pie citiem dabas materiāliem minami arī:
- bietas – ar tiem var iegūt sārtas olas,
- sarkanais kāposts, vīnogu sula vai melleņu ievārījums – zilas vai zili violetas olas,
- kurkuma, ingvers – iegūsiet dzeltenas olas,
- čilī garšvielas – oranžas olas,
- matē tēja, spināti, pētersīļi – zaļas olas,
- melnā tēja, kafija – brūnas olas (tonis var būt līdzīgs tam, ko iegūst ar sīpolu mizām).
Līdzīgi kā ar sīpolu mizām, arī visus šos materiālus var vārīt kopā ar olām vai gatavot novārījumus atsevišķi. Atliek eksperimentēt un saprast, kuram augam kura metode ir atbilstošāka. Turklāt var arī materiālus savstarpēji miksēt, piemēram, bietes ar sarkano kāpostu.
Visas minētās krāsas iegūstamas, izmantojot baltas olas. Bet arī brūnās olas iegūs interesantus toņus, lai gan tie var nebūt tik koši. Mūsu mājās priekšroka tiek dota brūnajām olām. Tās ir ne tikai pieejamākas, bet arī izturīgākas olu kaujās.
Kā iegūt rakstus uz Lieldienu olas?
Ja vēlies, lai ola ne tikai iegūt interesantu, vienmērīgu toni, bet arī kādu rakstiņu, atkal var rīkoties dažādi.
- Pie olas var piestiprināt svaigas lapiņas vai ziedus. Ja Lieldienas nav iekritušas ļoti agri, iespējams, atradīsi kādu sniegpulkstenīti, māllēpi vai pat pieneni, ko pielikt pie olas. Bet ļoti skaisti izskatīsies arī nelielas zaļas lapiņas. Augus var piestiprināt pie olas ar diegu vai dziju, vai olu kopā ar izvēlētajiem dekoriem var ielikt kaprona zeķes vai zeķubikšu fragmentā, stingri aizsienot abus galus. Te gan jāņem vēra, ka, ja zeķei vai zeķubiksēm pašām ir kāds musturs, tas var palikt redzams arī uz olas. Bet arī tas izskatīsies interesanti!
- Iepriekš minētajā zeķē vai zeķubiksē var iebērt graudus vai sēklas – jebko, ko atradīsi mājās. Tie var būt rīsi, griķi, putraimi, saulespuķu vai sezamsēklas u.tml. Sēklas vai graudi atteicīgi uz olas atstās gaišākas, raibas vietas.
- Olu var aptīt ar diegiem vai dziju arī bez zaļumiem. Tādā gadījumā pēc krāsošanas paliks redzamas tieši pavediena nosegtās līnijas.
- Ļoti interesantas olas var izdoties, ja ap olu apliksi mežģīni vai tās fragmentus. Ja viss izdosies, uz olas radīsies ļoti elegants musturs.
- Pirms olas krāsošanas to var apzīmēt ar vaska sveci vai vaska krītiņu – veidot zīmējumus vai rakstus. Ja uz nekrāsotās olas nekas īpašs nebūs redzams, tad vārot zīmējumu vietās krāsa nepieķersies un tas kļūs redzams pēc krāsošanas.
- Zīmējumiem un musturiem var izmantot speciālas olu krāsošanai paredzētas uzlīmes. Tā iegūsi precīzus zīmējumus, ko ar roku, iespējams, būtu grūtāk uzzīmēt.
- Ja esi gana pacietīgs, zīmējumu vari radīt arī pēc olas krāsošanas – ar adatu ieskrāpējot gatavajā olā.
Nezinu, kā jums, bet man dabas veltēs krāsotās olas ir vismīļākā metode. Rezultāts nekad nav vienāds ar iepriekšējo gadu! Un man tik ļoti patīk tas brīdis, kad izņem olu no katliņa, lai redzētu, kas sanācis – gluži kā mazam bērnam. 🙂
Lieldienu olu krāsošana ar citām metodēm
Ja mājās nav pieejami dabas materiāli vai vienkārši gribas košākas krāsas, ir neskaitāmi daudz citu metožu, kā iegūt skaistas Lieldienu olas. Lūk, daži piemēri.
- Košas krāsas iespējams iegūt, izmantojot speciālās olu krāsošanai paredzētās krāsas. Pirms svētkiem tās atrodamas gandrīz katrā veikalā.
- Olas iespējams krāsot arī ar mājās pieejamajām krāsām – guaša krāsām, flomāsteriem, tinti, zīmodziņiem u.tml. Olas iepriekš jānovāra un jāatdzesē, un jāļauj vaļu fantāzijai. Atkarībā no izvēlētās krāsas iespējams iegūt arī pavisam smalkus zīmējumus un toņus, ko ar dabiskiem materiāliem nav iespējams panākt (piemēram, zelta, sudraba u.c. krāsas).
- Olu krāsošanai var izmanto arī pārtikas krāsvielas. Sajaukt tās ar ūdeni un ielikt tajās uz nakti iepriekš cieti novārītas olas.
- Iepriekš vārītas olas ir iespējams aplīmēt arī ar dekoratīvām salvetēm. Šo metodi sauc par olu dekupāžu. Šādi var iegūt ļoti neparastas un greznas olas – viss atkarīgs no izvēlētajām salvetēm.
- Ja radies radošs noskaņojums, olas var ne tikai dekupēt, bet arī izmantot citus radošos materiālus – spīdumus, spalvas u.c.
- Ļoti skaistas olas un rakstus iespējams iegūt, izmantojot zīda lakatus vai kaklasaites. Te lieliski noder vizīte uz humpalu bodīti iepirkt no modes izgājušos aksesuārus, lai dotu tiem otru iespēju. Zīdā ietītās olas vārīšanas procesā pārņem zīmējumu 1:1, dodot satriecošus rezultātus.
Kā Lieldienu olas padarīt spīdīgas?
Pēc krāsošanas, izņemot olas no ūdens, tās parasti izskatās košas, bet pēc brītiņa apžūstot kļūst matētas un nespodras. Lai olas padarītu spīdīgas, tās nepieciešams nedaudz ietaukot. Te var līdzēt jebkurš līdzeklis, kas pieejams mājās – sviests, eļļa, speķītis. Ar marli vai vates plāksnīti viegli iezied eļļu vai sviestu olā (var izmantot arī žāvētas gaļas ādiņu – speķīša pusi). Nepārspīlē ar daudzumu vai spēku – atsevišķas krāsas var nonākt nost no olas.
Lieldienas Lidolandē
Gaužām bēdīgi, bet šogad jau otro gadu Lieldienās diemžēl nevarēsim tikties ar jums, mūsu klientiem, atrakciju parkā Lidolande. Iepriekšējos gados Lieldienām gatavojāmies jau laicīgi, gatavojot atrakciju parka dekorācijas un noformējumu. Gandrīz katru gadu arī ar darbiniekiem tikāmies Lieldienu rītā agrāk, lai salīdzinātu, kam izdevušās krāšņākās olas, un pēc brīža, protams, kaujās pārbaudītu arī to izturību.
Bet neskumsim, mēs zinām, ka atkal tiksimies. Bet tagad – novēlam visiem saulainas un priecīgas Lieldienas!
P.S. Kā notiek Lieldienu olu krāsošana Tavās mājās?
Tevi varētu interesēt arī šie raksti: